Protetyka

 

Zabiegi protetyczne obejmują wykonanie prac stałych ( cementowanych na stałe w jamie ustnej ) i ruchomych ( wyjmowanych z jamy ustnej ).

Do prac ruchomych zaliczamy protezy akrylowe częściowe i całkowite, jak też protezę szkieletową (wyłącznie dla pacjentów z brakami częściowymi w uzębieniu ). Protezy akrylowe przenoszą siły zgryzowe tylko poprzez śluzówkę dziąsła. Lepszym rodzajem protezy jest proteza szkieletowa, ponieważ przenosi ona siły zgryzowe zarówno poprzez śluzówkę jak też i zęby własne pacjenta.

Do prac stałych zaliczamy korony i mosty porcelanowe. Są to prace cementowane na stałe. Most porcelanowy uzupełnia braki zębowe, natomiast korony zabezpieczają zniszczone zęby lub przykrywają zęby przebarwione, popękane lub nieprawidłowego kształtu. Praca protetyczna stała może być wykonana na podbudowie metalowej ( wtedy porcelana napalana jest na metal ) lub bez podbudowy metalowej ( jest to tzw. czysta ceramika, która jest najbardziej estetyczna ).

Protetyka polega na współpracy lekarza z technikiem dentystycznym i jakość tej współpracy jest kluczowa dla ostatecznego efektu. Nasz gabinet współpracuje z najnowocześniejszą pracownią w Olsztynie i regionie tj. ASP Pracownia Protetyki Stomatologicznej pod kierownictwem Pani Agaty Pulińskiej.

W gabinecie M.Dent protetyką zajmuje się lek.dent. Łukasz Michalak.  

M.Dent Stomatologia 2016 Dentysta Olsztyn Ortodonta Olsztyn