Ortodoncja

Ortodoncja polega na przywróceniu prawidłowego kształtu łuków zębowych i wzajemnej relacji szczęki względem żuchwy. Do leczenia ortodontycznego służą aparaty ruchome i stałe.

Aparaty stałe mogą być z zamkami metalowymi lub estetycznymi ( szafirowe ). W gabinecie M.Dent leczymy również za pomocą zamków metalowych samoligaturujących w amerykańskim systemie H4 oraz aparatem lingwalnym od strony języka.

Leczenie ortodontyczne składa się z pięciu etapów:

- konsultacja ortodontyczna ( pobranie wycisków zębów, skierowanie na zdjęcia rtg )

- przedstawienie planu leczenia

- właściwe leczenie

- wizyty kontrolne

- retencja czyli utrzymanie efektu leczenia

W naszym gabinecie leczymy zarówno dzieci, młodzież jak i coraz częściej osoby dorosłe.

W gabinecie M.Dent ortodoncją zajmuje się lek.dent. ortodonta Agnieszka Michalak.

Poniżej więcej informacji o leczeniu ortodontycznym:

W zależności od potrzeb zdrowotnych i estetycznych oczekiwań pacjenta stosuje się różnego rodzaju aparaty stałe:

- metalowe – zamki są metalowe ( najpowszechniej stosowany rodzaj aparatu u młodzieży ). Pewną odmianą zamków metalowych są systemy samoligaturujące – nowoczesna technika wykorzystująca specjalne zamki z wbudowanymi „klapkami”, dzięki którym zmniejsza się tarcie i możliwe jest generowanie znacznie mniejszych sił oddziaływania niż w aparatach tradycyjnych ( dolegliwości bólowe są mniejsze, a okres leczenia krótszy nawet o kilka miesięcy ).

- ceramiczne – mono- lub polikrystaliczne ( tzw. syntetyczny szafir ), zamki są w kolorze zęba lub też mają mniej lub bardziej zaznaczoną przezierność, która czyni je praktycznie niewidocznymi. Ten rodzaj aparatu jest raczej rzadko stosowany u młodzieży, natomiast coraz bardziej popularny u dorosłych, czyli u osób aktywnych zawodowo.

Kiedy zasięgnąć porady u  ortodonty?

 Warto skorzystać z konsultacji u specjalisty ortodonty, szczególnie kiedy dorosły pacjent zaobserwuje takie objawy czy zachowania, jak zgrzytanie zębami, stłaczanie się zębów, nadmierne i niewłaściwe ścieranie się powierzchni zębów, nadmierne odkładanie kamienia nazębnego, odsłanianie szyjek zębowych, a także stłoczenia, szpary, rotacje zębów, odwrotny nagryz w zakresie zębów przednich, zęby rozchwiane wskutek przebiegu paradontozy, trudności w uzupełnianiu braków zębowych za pomocą uzupełnień protetycznych z powodu niekorzystnego ustawienia pozostałych w jamie ustnej zębów. Aparaty stałe można stosować u pacjentów niezależnie od wieku.  Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku osób dorosłych procesy przebudowy kości postępują wolniej i często jest to leczenie kompromisowe.

Przebieg leczenia:

 Po przedstawieniu przez pacjenta oczekiwań oraz uwag dotyczących zgryzu, lekarz dokonuje oceny warunków zgryzowych, pobiera wyciski szczęki i żuchwy, na podstawie których technik dentystyczny tworzy odlew gipsowy służący do obliczenia wskaźników proporcji, odległości i relacji pomiędzy zębami i szczękami. Dopełnieniem diagnostyki jest wykonanie zdjęć radiologicznych: pantomograficznego i cefalometrycznego lub TK, a także fotografii zewnątrz- i wewnątrzustnych. Powyższe działania umożliwiają postawienie kompleksowej diagnozy, a nam ułatwiają przekonanie pacjenta o konieczności i skuteczności leczenia.

Retencja:

 Należy również pamiętać, iż zdjęcie aparatu stałego nie oznacza końca leczenia ortodontycznego. Po czynnej fazie leczenia ( noszenia aparatu ), następuje faza utrwalania i utrzymania uzyskanych efektów. Do tego celu służą tzw. retainery ( ruchome i stałe ). Ta faza, czyli leczenie retencyjne,  stanowi równie istotną część leczenia ortodontycznego. Leczenie aparatem stałym trwa przeciętnie od 1,5 roku do 2 lat, przy czym bardzo ważna jest także świadomość, że samo założenie aparatu nie wystarczy, by osiągnąć zamierzony cel. Leczenie długie i często wieloetapowe wymaga od pacjenta szczególnie wzmożonej higieny jamy ustnej. Aparat ortodontyczny w żadnym wypadku nie uszkadza zębów, ale przy niedostatecznej higienie mogą wystąpić odwapnienia, ubytki próchnicowe czy stan zapalny dziąseł.

System samoligaturujący:

        Systemy samoligaturujące to nowoczesne systemy stałych aparatów ortodontycznych stwarzające nowe, niezwykłe możliwości terapeutyczne leczenia wad zgryzu.Dzięki unikalnej budowie zamków, leczenie przebiega znacznie szybciej. Możliwe jest skrócenie czasu leczenia nawet o wiele miesięcy (nawet 12-stu) a wizyty kontrolne odbywają się rzadziej (nawet co 3 miesiące) w porównaniu z metodami tradycyjnymi. A zatem w krótszym czasie możliwe jest uzyskanie idealnego uśmiechu. W technice samoligaturującej nie stosuje się ligatur elastycznych „gumeczek”, łuki bowiem utrzymywane są dzięki specjalnym klapkom wbudowanym w zamki. Pozwala to na zminimalizowanie tarcia, które w metodzie tradycyjnej  jest efektem ubocznym powstającym przy przesunięciu zębów wzdłuż łuku aparatu stałego. Można zatem w tej metodzie leczenia generować mniejsze siły i w związku z tym ograniczyć w znacznym stopniu objawy bólowe i dyskomfort towarzyszący zwykle leczeniu ortodontycznemu.Metoda samoligaturująca sprzyja również utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej.Udowodniono klinicznie, że podczas leczenia systemem samoligaturującym, odkładanie się płytki bakteryjnej, powodującej próchnicę i zapalenie dziąseł jest o 40 % mniejsze w porównaniu z tradycyjnymi metodami ortodontycznymi z zastosowaniem ligatur elastycznych.Również aspekt estetyczny jest tu nie bez znaczenia. Zamki w metodzie samoligaturującej są mniejszych rozmiarów, a zatem są mniej widoczne w ustach pacjenta. Leczenie może być prowadzone zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, bez ograniczeń wiekowych.

Aparat lingwalny Olsztyn .

Link - wszystko o leczeniu ortodontycznym : 

https://www.facebook.com/1686658874910355/videos/2179484485603296/

 

 

 

 

 

M.Dent Stomatologia 2016 Dentysta Olsztyn Ortodonta Olsztyn