Ortodoncja

Ortodoncja polega na przywróceniu prawidłowego kształtu łuków zębowych i wzajemnej relacji szczęki względem żuchwy. Do leczenia ortodontycznego służą aparaty ruchome i stałe.


Aparaty stałe mogą posiadać metalowe lub estetyczne (szafirowe) zamki. Ponadto w gabinecie M.Dent leczymy również za pomocą zamków metalowych samoligaturujących, w amerykańskim systemie H4 oraz aparatem lingwalnym od strony języka.


Leczenie ortodontyczne składa się z pięciu etapów:


- konsultacja ortodontyczna (pobranie wycisków zębów, skierowanie na zdjęcia rtg)
- przedstawienie planu leczenia
- właściwe leczenie
- wizyty kontrolne
- retencja czyli utrzymanie efektu leczenia


W naszym gabinecie leczymy zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe.


W gabinecie M.Dent ortodoncją zajmuje się lek.dent. ortodonta Agnieszka Michalak.


Poniżej przedstawiamy więcej informacji, dotyczących leczenia ortodontycznego:


W zależności od potrzeb zdrowotnych i estetycznych oczekiwań pacjenta, stosuje się różnego rodzaju aparaty stałe:
- metalowe – posiadają metalowe zamki (najpowszechniej stosowany rodzaj aparatu u młodzieży). Jedną z odmian zamków metalowych są systemy samoligaturujące. Jest to nowoczesna technika, wykorzystująca specjalne zamki z wbudowanymi „klapkami”, dzięki którym zmniejsza się tarcie oraz możliwe jest generowanie znacznie mniejszych sił oddziaływania, niż w aparatach tradycyjnych (dolegliwości bólowe są mniejsze, a okres leczenia krótszy nawet o kilka miesięcy).
- ceramiczne – mono- lub polikrystaliczne (tzw. syntetyczny szafir) zamki są w kolorze zęba lub mają mniej lub bardziej zaznaczoną przezierność, która czyni je praktycznie niewidocznymi. Ten rodzaj aparatu jest rzadziej stosowany u młodzieży, natomiast cieszy się coraz większą popularnością wśród dorosłych, czyli u osób aktywnych zawodowo.
Kiedy zasięgnąć porady u ortodonty?

Warto skorzystać z konsultacji u specjalisty ortodonty szczególnie wówczas, gdy dorosły pacjent zaobserwuje takie objawy czy zachowania jak: zgrzytanie zębami, stłaczanie się zębów, nadmierne i niewłaściwe ścieranie się powierzchni zębów, nadmierne odkładanie kamienia nazębnego, odsłanianie szyjek zębowych, a także stłoczenia, szpary, rotacje zębów, odwrotny nagryz w zakresie zębów przednich, zęby rozchwiane wskutek przebiegu paradontozy, trudności w uzupełnianiu braków zębowych za pomocą uzupełnień protetycznych z powodu niekorzystnego ustawienia pozostałych w jamie ustnej zębów. Aparaty stałe można stosować u pacjentów niezależnie od wieku. Należy jednak pamiętać, że w przypadku osób dorosłych, procesy przebudowy kości postępują wolniej i często jest to leczenie kompromisowe.

Przebieg leczenia:

Po przedstawieniu przez pacjenta oczekiwań oraz uwag dotyczących zgryzu, lekarz dokonuje oceny warunków zgryzowych oraz pobiera wyciski szczęki i żuchwy.  Na ich podstawie technik dentystyczny tworzy odlew gipsowy, służący do obliczenia wskaźników proporcji, odległości i relacji pomiędzy zębami i szczękami. Dopełnieniem diagnostyki jest wykonanie zdjęć radiologicznych: pantomograficznego i cefalometrycznego lub TK, a także fotografii zewnątrz- i wewnątrzustnych. Powyższe działania umożliwiają postawienie kompleksowej diagnozy, a nam ułatwiają przekonanie pacjenta o konieczności i skuteczności leczenia.
Retencja:
Należy pamiętać, iż zdjęcie aparatu stałego nie oznacza końca leczenia ortodontycznego. Po czynnej fazie leczenia (noszenia aparatu), następuje faza utrwalania i utrzymania uzyskanych efektów. Do tego celu służą tzw. retainery (ruchome i stałe). Faza ta, czyli leczenie retencyjne, stanowi równie istotną część leczenia ortodontycznego. Leczenie aparatem stałym trwa przeciętnie od 1,5 roku do 2 lat, przy czym bardzo ważna jest także świadomość, że samo założenie aparatu nie wystarczy, by osiągnąć zamierzony cel. Leczenie jest długie i często wieloetapowe. Wymaga od pacjenta szczególnie wzmożonej higieny jamy ustnej. Aparat ortodontyczny w żadnym wypadku nie uszkadza zębów, ale przy niedostatecznej higienie mogą wystąpić odwapnienia, ubytki próchnicowe czy stan zapalny dziąseł.

System samoligaturujący:

Jest to nowoczesny system, dzięki któremu leczenie wad zgryzu przebiega dużo szybciej, niż to wykonywane przy pomocy metod tradycyjnych. Czas kuracji może zostać skrócony nawet do 12-stu miesięcy. Również wizyty kontrolne nie odbywają się tak często (nawet co 3 miesiące). Uzyskanie wymarzonego, idealnego uśmiechu jest zatem możliwe w znacznie krótszym czasie. Jest to możliwe, dzięki unikalnej budowie zamków.
W technice samoligaturującej nie stosuje się ligatur elastycznych, czyli „gumeczek”. Łuki są bowiem utrzymywane, dzięki specjalnym klapkom wbudowanym w zamki. To z kolei minimalizuje zjawisko tarcia, które jest częstym efektem ubocznym w przypadku stosowania aparatów tradycyjnych. System samoligaturujący pozwala w znacznym stopniu ograniczyć dolegliwości bólowe pacjenta oraz dyskomfort, spowodowany noszeniem aparatu. Ponadto podczas leczenia tą metodą, odkładanie się płytki bakteryjnej (powodującej próchnicę i zapalenie dziąseł) mniejsza się o 40 %, w porównaniu do kuracji z wykorzystaniem aparatów tradycyjnych z elastycznymi ligaturami. Kolejnym atutem aparatów samoligaturujących jest ich aspekt estetyczny. Zamki, które się w nich znajdują, są bowiem mniejszych rozmiarów, co sprawia, że są znacznie słabiej dostrzegalne w ustach pacjenta. Leczenie tą metodą jest odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Nie obowiązują żadne ograniczenia wiekowe.

M.Dent Stomatologia 2016 Dentysta Olsztyn Ortodonta Olsztyn